Horyzont Europa: Szansa dla polskich firm

Horyzont Europa: Szansa dla polskich firm

Następca programu Horyzont 2020, program ramowy Horyzont Europa, to najważniejszy unijny program finansowania badań naukowych i innowacji w latach 2021-2027. Jego budżet wynosi 95,5 mln euro. Czym różni się od swojego poprzednika? Kto może z niego skorzystać i jak działa? Wyjaśnię szczegóły.

Czym jest program Horyzont Europa?

Program Horyzont Europa finansuje projekty, które dotyczą problemów globalnych, takich jak przeciwdziałanie zmianom klimatu, wspieranie transformacji cyfrowej i ekologicznej oraz wzmacnianie konkurencyjności w całej UE.

W programie mogą brać udział firmy z krajów członkowskich UE, a pod pewnymi warunkami także z krajów stowarzyszonych z programem. Co ważne, koncepcja innowacyjności programu Horizon Europe jest na tyle szeroka, że zarówno naukowcy, jak i przedsiębiorcy mogą wypróbowywać różne rozwiązania i pomysły.

Czym Horizon Europe różni się od swojego poprzednika?

W skład programu wchodzą obecnie:

  • Utworzenie Europejskiej Rady Innowacji (EIC), w celu wspierania przełomowych innowacji i wzrostu przedsiębiorstw, głównie w sektorze MŚP. Wchodzi to w zakres trzeciego filaru.
  • Określenie misji, tj. Określenie misji, tj. szeregu działań, które pozwolą osiągnąć dalekosiężne i wymierne cele. Za najważniejsze uznano pięć obszarów: nowotwory, zmiana klimatu i środowisko morskie, inteligentne miasta oraz bezpieczeństwo żywnościowe.
  • Ustanowienie Polityki Otwartej Nauki, która wymaga otwartego dostępu do wyników projektów. Zasady te są przestrzegane w całym programie.

Stworzono nowe podejście do tzw. partnerstw europejskich, których celem jest ściślejsza współpraca z przemysłem.

W jaki sposób Horyzont przynosi korzyści polskim firmom?

Jak wynika z analizy Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych (KPK UE), w zakończonym właśnie programie Horyzont 2020 Polska otrzymała 660 mln euro.

W ciągu ostatnich sześciu lat skorzystały z niego 832 polskie podmioty. W porównaniu z latami 2007-2013 wzrosła ona o połowę. Z analizy wynika, że największe kwoty (ok. 372 mln euro) otrzymały uczelnie i instytucje naukowo-badawcze. Najwięcej wniosków o dofinansowanie własnych projektów złożył sektor prywatny.

Przedsiębiorcy i firmy zdobyli łącznie ponad 172 mln euro. Z wynikiem 116,11 mln euro prym wiodą małe i średnie przedsiębiorstwa, dwukrotnie więcej niż w latach 2007-2013.

Z KPK PB UE wynika, że słabo wypadły duże firmy (pozyskały 56 mln euro), mimo że otrzymały o połowę więcej środków niż w poprzednim programie ramowym.

Całkowity budżet Horyzontu 2020 wyniósł 1,2%, co stanowi zaledwie 1,2% dla polskich podmiotów.

Konieczne jest zwiększenie udziału polskich firm w programie Horyzont Europa. W przyszłości nie będziemy już mogli liczyć na duże dofinansowanie z programu spójności.

Previous Higiena podstawą profilaktycznej opieki zdrowotnej
Next Co to są etykiety bezpieczeństwa?

Może to Ci się spodoba

Szkolenie w zakresie komunikacji z osobami niesłyszącymi

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyło się szkolenie (02.03.2017r.) z zakresu komunikowania się z osobami niesłyszącymi, poprowadzone przez p. Monikę Folwarczną oraz p. Adama Janulka, przedstawicieli Fundacji PL –

Dermapen – Czy warto?

Dermapen to urządzenie przypominające długopis. Jest lekkie i przenośne, ale przy tym bardzo skuteczne. Ten zabieg kosmetologiczny ma na celu wyraźne odmłodzenie skóry i usunięcie rozstępów. Może być również stosowany

Czy czerwone mięso jest naprawdę niezdrowe? Jak dużo czerwonego mięsa powinniśmy jeść?

Ludzie stają się coraz bardziej świadomi etycznych i ekologicznych konsekwencji spożywania mięsa. Czerwone mięso jest często eliminowane z diety w pierwszej kolejności dla tych, którzy chcą ograniczyć spożycie wędlin i

Kradł w firmie, w której był szefem

Policjanci z VI Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który z firmy, w której był kierownikiem ukradł 5 telefonów komórkowych. Mężczyzna został namierzony i zatrzymany przez policjantów z „szóstki”.

Warsztaty w IPN

W dniu 15 maja 2017 r. , w siedzibie IPN Biuro Edukacji Narodowej Centrum Edukacyjne Przystanek Historia w Krakowie przy ul. Dunajewskiego 8 odbyły się warsztaty  do konkursu “Policjanci w służbie

Uniwersytet Jagielloński gruntownie modernizuje swój kampus medyczny

Collegium Medicum, czyli kampus medyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zostanie gruntownie odnowiony. Będzie to możliwe dzięki współpracy uczelni z partnerem prywatnym – spółką Neoświat. Jak wyjaśnia prof. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. Collegium

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź