Horyzont Europa: Szansa dla polskich firm

Horyzont Europa: Szansa dla polskich firm

Następca programu Horyzont 2020, program ramowy Horyzont Europa, to najważniejszy unijny program finansowania badań naukowych i innowacji w latach 2021-2027. Jego budżet wynosi 95,5 mln euro. Czym różni się od swojego poprzednika? Kto może z niego skorzystać i jak działa? Wyjaśnię szczegóły.

Czym jest program Horyzont Europa?

Program Horyzont Europa finansuje projekty, które dotyczą problemów globalnych, takich jak przeciwdziałanie zmianom klimatu, wspieranie transformacji cyfrowej i ekologicznej oraz wzmacnianie konkurencyjności w całej UE.

W programie mogą brać udział firmy z krajów członkowskich UE, a pod pewnymi warunkami także z krajów stowarzyszonych z programem. Co ważne, koncepcja innowacyjności programu Horizon Europe jest na tyle szeroka, że zarówno naukowcy, jak i przedsiębiorcy mogą wypróbowywać różne rozwiązania i pomysły.

Czym Horizon Europe różni się od swojego poprzednika?

W skład programu wchodzą obecnie:

  • Utworzenie Europejskiej Rady Innowacji (EIC), w celu wspierania przełomowych innowacji i wzrostu przedsiębiorstw, głównie w sektorze MŚP. Wchodzi to w zakres trzeciego filaru.
  • Określenie misji, tj. Określenie misji, tj. szeregu działań, które pozwolą osiągnąć dalekosiężne i wymierne cele. Za najważniejsze uznano pięć obszarów: nowotwory, zmiana klimatu i środowisko morskie, inteligentne miasta oraz bezpieczeństwo żywnościowe.
  • Ustanowienie Polityki Otwartej Nauki, która wymaga otwartego dostępu do wyników projektów. Zasady te są przestrzegane w całym programie.

Stworzono nowe podejście do tzw. partnerstw europejskich, których celem jest ściślejsza współpraca z przemysłem.

W jaki sposób Horyzont przynosi korzyści polskim firmom?

Jak wynika z analizy Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych (KPK UE), w zakończonym właśnie programie Horyzont 2020 Polska otrzymała 660 mln euro.

W ciągu ostatnich sześciu lat skorzystały z niego 832 polskie podmioty. W porównaniu z latami 2007-2013 wzrosła ona o połowę. Z analizy wynika, że największe kwoty (ok. 372 mln euro) otrzymały uczelnie i instytucje naukowo-badawcze. Najwięcej wniosków o dofinansowanie własnych projektów złożył sektor prywatny.

Przedsiębiorcy i firmy zdobyli łącznie ponad 172 mln euro. Z wynikiem 116,11 mln euro prym wiodą małe i średnie przedsiębiorstwa, dwukrotnie więcej niż w latach 2007-2013.

Z KPK PB UE wynika, że słabo wypadły duże firmy (pozyskały 56 mln euro), mimo że otrzymały o połowę więcej środków niż w poprzednim programie ramowym.

Całkowity budżet Horyzontu 2020 wyniósł 1,2%, co stanowi zaledwie 1,2% dla polskich podmiotów.

Konieczne jest zwiększenie udziału polskich firm w programie Horyzont Europa. W przyszłości nie będziemy już mogli liczyć na duże dofinansowanie z programu spójności.

Previous Higiena podstawą profilaktycznej opieki zdrowotnej
Next Co to są etykiety bezpieczeństwa?

Może to Ci się spodoba

Chiller – co to takiego? Jak działa i jakie ma zastosowania?

Zapewnienie odpowiednich warunków termicznych jest konieczne nie tylko przy przechowywaniu określonych produktów i towarów, ale także w wielu procesach technologicznych. Jednym z urządzeń, które warunkują właściwe działanie chłodni i komór

Stop. Agresji Drogowej. Widzisz? Reaguj – każdy może pomóc w walce z piratami drogowymi

Od sierpnia 2014 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie funkcjonuje  Nieetatowy Zespół do Zwalczania Agresywnych Zachowań na Drogach. W skład Zespołu działającego wchodzą zarówno policjanci z wydziału ruchu drogowego

Policjant w drodze do pracy zatrzymał nietrzeźwego kierowcę

Funkcjonariusz ogniwa patrolowego, pełniący na co dzień służbę w Komisariacie Policji w Dobczycach, w drodze do pracy, uniemożliwił dalszą jazdę nietrzeźwemu kierowcy. 32-latek za kółkiem samochodu stwarzał zagrożenie dla innych

Szkolenie dotyczące Ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów

W środę 19 kwietnia 2017 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie  odbyło się szkolenie przygotowujące funkcjonariuszy Policji i służby Celno – Skarbowej do realizacji nowych zadań przewidzianych w przepisach ustawy

Święto krakowskich policjantek, policjantów i pracowników

Dzisiaj (20 lipca br.) w Muzeum Lotnictwa Polskiego odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Święta Policji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Przybyli na nią m. in. pełniący obowiązku Komendanta Wojewódzkiego

Święto Policji w KPP w Krakowie

Dzisiaj w Komendzie Powiatowej Policji w Krakowie, odbyła się uroczystość upamiętniająca 98 rocznicę powstania polskiej Policji. W obchodach udział wzięli: insp. Krzysztof Król, Komendant Powiatowy Policji w Krakowie, mł. insp.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź