Co to jest CMYK i gdzie się go używa?

Co to jest CMYK i gdzie się go używa?

Ten tajemniczy termin jest często używany przez agencje reklamowe, agencje marketingowe, firmy poligraficzne itp. Być może zastanawiałeś się co oznacza i gdzie jest stosowany. Co to jest “cmyk” i dlaczego jest tak ważny?

Co to jest CMYK?

To po prostu skrócona nazwa podstawowego zestawu 4 kolorów stosowanych w druku wielobarwnym. Termin ten jest najczęściej używany w odniesieniu do podstawowego zestawu 4 kolorów, z których tworzona jest pełnokolorowa drukowana grafika.

Podstawowy zestaw kolorów w wyżej wymienionym tytule to zestaw, który zawiera angielski skrót pierwszych liter nazw każdego koloru CYJAN MAGENTA ŻÓŁTY, CZARNY. Te 4 podstawowe kolory pozwalają nam na wydrukowanie dowolnego rodzaju ilustracji, zdjęcia czy grafiki i uzyskanie obrazu w pełnym kolorze. Jest to podstawowy element druku i poligrafii. Ważne jest, aby posiadać podstawową wiedzę na ten temat.

Dowiedz się: Jak wywoływać zdjęcia online?

C – CYJAN

Odcień niebieskiego jest kolorem. Kolory te obejmują szafirowy, niebieski i turkusowy, jak również podstawowe odcienie od jasnego do ciemnego niebieskiego. Wszystkie odcienie zieleni, jak również kolory pośrednie. Można zwiększyć intensywność koloru zielonego przez dodanie żółtego do CYJANU w odpowiednich proporcjach.

Infografika przedstawiająca kolor żółty: żółty

M – MAGENTA

Znana jest jako “purpura”, gdy jest czysta. Jednak po zmieszaniu z żółtym może tworzyć wiele rodzajów czerwonych pochodnych. Kolory z rodziny czekoladowych brązów można uzyskać po dodaniu czerni.

Infografika przedstawiająca kolor żółty: żółty

Y – ŻÓŁTY

Kolor ten jest bardzo podobny w odcieniu do znanego nam czystego żółtego. Mieszając go z innymi kolorami z kolorystyki CMYK możemy uzyskać odcienie pomarańczowego (po dodaniu magenty), pochodne odcienie zieleni (po zmieszaniu CIGYAN i wszystkich innych składników naszego koloru podstawowego).

K – CZARNY

Kolor, który jest bardzo zbliżony do 100% czerni. Nie jest on uważany za “głęboką czerń” z powodu swojej przezroczystości. Aby uzyskać efekt “ładnej, głębokiej czerni” należy dodać inne kolory do palety barw CMYK. W zależności od zastosowanej techniki druku i indywidualnej kalibracji drukarki, składowa czerni może być wykonana z wielu kolorów dodatkowych.

Jak uzyskać głęboki czarny kolor – jakie są etapy?

Wbrew powszechnej opinii, uzyskanie pięknego ciemnego czarnego koloru nie jest łatwe. Wystarczyłoby oznaczyć projekt 100% Black, aby spodziewać się pięknego poczerniałego “smolistego odcienia czerni”. Tła, napisu, tekstu czy aplikacji. Mamy złą wiadomość. Czarny kolor będzie bardziej przypominał głęboką szarość niż ten, który chcesz uzyskać. Co powinieneś zrobić? Użyj koloru kompozytowego CMYK w odpowiednich proporcjach.

Jak stworzyć czarny kolor kompozytowy?

Powyższa infografika pokazuje, że czarny kolor z wypełnieniem 100% nie wydaje się być czarnym o głębokim kolorze. Wygląda na ciemny, ale nie czarny.  CYAN_100% Oczywistym jest, że każdy może dostrzec różnice pomiędzy odcieniami czerni. Pierwsza próbka pokazuje tylko kolor składowy, czarny. Proporcje kolorów są przesadzone, a nawet można by powiedzieć, że niezgodne ze sztuką drukarską. Suma wszystkich składowych koloru wynosi 400%. Jest to zdecydowanie za dużo! Spowoduje to, że czarne kolory będą wyglądać okropnie w druku i nie zostaną wydrukowane. Jakiej składowej CMYK powinieneś użyć, aby uzyskać efekt “głębokiej czerni”?

Składowa: K100% + C50%+ Y40% – stworzy bardzo mocną czarną obwódkę wokół przelewu. Łączna wartość dla kolorów sportowych wynosi 270%. Jest to wartość graniczna dla druku na materiałach, które wchłaniają farbę. Dostępne są podłoża matowe, podłoża transparentne z kolorami satynowymi, siatki mesh oraz matowe materiały banerowe.

Zalecamy stosowanie zestawu kolorów CMYK Black dla papierów kredowych, folii błyszczących i materiałów typu frontlight o błyszczącej powierzchni zgodnie z poniższym wzorem “głębokiej czerni”.

K100% + Magenta 40 + Cyjan 40 + Żółty 20%

Zasadą jest, aby nie przekraczać 200% składowych koloru CMYK.

Previous Jak strzyc włosy maszynką dla mężczyzn?
Next Gdzie i kiedy można jeździć na oponach z kolcami?

Może to Ci się spodoba

Oznaki i objawy uzależnienia od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu jest powszechnym problemem, który może mieć wpływ na wiele osób, w tym na nas samych. Jednak nadmierne picie jest często przeoczone i można łatwo poradzić sobie z

Funkcjonariusze odzyskali skradzionego we Francji mercedesa klasy S, wartego 0,5 mln złotych i zatrzymali sprawcę tej kradzieży z włamaniem

15 maja br. policjanci wydziału  do walki z Przestępczością Samochodową Komendy Miejskiej Policji w Krakowie uzyskali informację,  że  luksusowy Mercedes wart 522 tys. złotych, skradziony z francuskiej wypożyczalni aut ,może

Laureaci konkursu ,, Dzień Bezpiecznego Internetu’’ odwiedzili Komisariat Policji IV w Krakowie

W dniu 15 marca 2017 roku Komisariat Policji IV w Krakowie przy ul. Królewskiej 4 odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 93 oraz Szkoły Podstawowej nr 153, którzy jako laureaci konkursu

Chiller – co to takiego? Jak działa i jakie ma zastosowania?

Zapewnienie odpowiednich warunków termicznych jest konieczne nie tylko przy przechowywaniu określonych produktów i towarów, ale także w wielu procesach technologicznych. Jednym z urządzeń, które warunkują właściwe działanie chłodni i komór

Uroczyste obchody Święta Policji w Małopolsce

Dzisiaj na Placu przed Oświęcimskim Centrum Kultury odbyły się wojewódzkie obchody Święta Policji z udziałem Zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Heleny Michalak. Uroczystość objął honorowym patronatem Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak. Ważnym punktem

Policjanci szkolą żołnierzy 16 Batalionu Powietrznodesantowego w Krakowie

W okresie od kwietnia do października 2017 roku na wniosek Dowódcy 16 Batalionu Powietrznodesantowego za zgodą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie wyznaczeni instruktorzy Oddziału Prewencji Policji w Krakowie realizują blok

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź