Co to jest CMYK i gdzie się go używa?

Co to jest CMYK i gdzie się go używa?

Ten tajemniczy termin jest często używany przez agencje reklamowe, agencje marketingowe, firmy poligraficzne itp. Być może zastanawiałeś się co oznacza i gdzie jest stosowany. Co to jest „cmyk” i dlaczego jest tak ważny?

Co to jest CMYK?

To po prostu skrócona nazwa podstawowego zestawu 4 kolorów stosowanych w druku wielobarwnym. Termin ten jest najczęściej używany w odniesieniu do podstawowego zestawu 4 kolorów, z których tworzona jest pełnokolorowa drukowana grafika.

Podstawowy zestaw kolorów w wyżej wymienionym tytule to zestaw, który zawiera angielski skrót pierwszych liter nazw każdego koloru CYJAN MAGENTA ŻÓŁTY, CZARNY. Te 4 podstawowe kolory pozwalają nam na wydrukowanie dowolnego rodzaju ilustracji, zdjęcia czy grafiki i uzyskanie obrazu w pełnym kolorze. Jest to podstawowy element druku i poligrafii. Ważne jest, aby posiadać podstawową wiedzę na ten temat.

Dowiedz się: Jak wywoływać zdjęcia online?

C – CYJAN

Odcień niebieskiego jest kolorem. Kolory te obejmują szafirowy, niebieski i turkusowy, jak również podstawowe odcienie od jasnego do ciemnego niebieskiego. Wszystkie odcienie zieleni, jak również kolory pośrednie. Można zwiększyć intensywność koloru zielonego przez dodanie żółtego do CYJANU w odpowiednich proporcjach.

Infografika przedstawiająca kolor żółty: żółty

M – MAGENTA

Znana jest jako „purpura”, gdy jest czysta. Jednak po zmieszaniu z żółtym może tworzyć wiele rodzajów czerwonych pochodnych. Kolory z rodziny czekoladowych brązów można uzyskać po dodaniu czerni.

Infografika przedstawiająca kolor żółty: żółty

Y – ŻÓŁTY

Kolor ten jest bardzo podobny w odcieniu do znanego nam czystego żółtego. Mieszając go z innymi kolorami z kolorystyki CMYK możemy uzyskać odcienie pomarańczowego (po dodaniu magenty), pochodne odcienie zieleni (po zmieszaniu CIGYAN i wszystkich innych składników naszego koloru podstawowego).

K – CZARNY

Kolor, który jest bardzo zbliżony do 100% czerni. Nie jest on uważany za „głęboką czerń” z powodu swojej przezroczystości. Aby uzyskać efekt „ładnej, głębokiej czerni” należy dodać inne kolory do palety barw CMYK. W zależności od zastosowanej techniki druku i indywidualnej kalibracji drukarki, składowa czerni może być wykonana z wielu kolorów dodatkowych.

Jak uzyskać głęboki czarny kolor – jakie są etapy?

Wbrew powszechnej opinii, uzyskanie pięknego ciemnego czarnego koloru nie jest łatwe. Wystarczyłoby oznaczyć projekt 100% Black, aby spodziewać się pięknego poczerniałego „smolistego odcienia czerni”. Tła, napisu, tekstu czy aplikacji. Mamy złą wiadomość. Czarny kolor będzie bardziej przypominał głęboką szarość niż ten, który chcesz uzyskać. Co powinieneś zrobić? Użyj koloru kompozytowego CMYK w odpowiednich proporcjach.

Jak stworzyć czarny kolor kompozytowy?

Powyższa infografika pokazuje, że czarny kolor z wypełnieniem 100% nie wydaje się być czarnym o głębokim kolorze. Wygląda na ciemny, ale nie czarny.  CYAN_100% Oczywistym jest, że każdy może dostrzec różnice pomiędzy odcieniami czerni. Pierwsza próbka pokazuje tylko kolor składowy, czarny. Proporcje kolorów są przesadzone, a nawet można by powiedzieć, że niezgodne ze sztuką drukarską. Suma wszystkich składowych koloru wynosi 400%. Jest to zdecydowanie za dużo! Spowoduje to, że czarne kolory będą wyglądać okropnie w druku i nie zostaną wydrukowane. Jakiej składowej CMYK powinieneś użyć, aby uzyskać efekt „głębokiej czerni”?

Składowa: K100% + C50%+ Y40% – stworzy bardzo mocną czarną obwódkę wokół przelewu. Łączna wartość dla kolorów sportowych wynosi 270%. Jest to wartość graniczna dla druku na materiałach, które wchłaniają farbę. Dostępne są podłoża matowe, podłoża transparentne z kolorami satynowymi, siatki mesh oraz matowe materiały banerowe.

Zalecamy stosowanie zestawu kolorów CMYK Black dla papierów kredowych, folii błyszczących i materiałów typu frontlight o błyszczącej powierzchni zgodnie z poniższym wzorem „głębokiej czerni”.

K100% + Magenta 40 + Cyjan 40 + Żółty 20%

Zasadą jest, aby nie przekraczać 200% składowych koloru CMYK.

Previous Jak strzyc włosy maszynką dla mężczyzn?
Next Gdzie i kiedy można jeździć na oponach z kolcami?

Może to Ci się spodoba

Nowe mieszkanie – na co zwrócić uwagę przez zakupem nieruchomości?

Zakup własnego nowego mieszkania jest często wymieniany wśród najważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w życiu. Również dla osób inwestujących swój kapitał w nieruchomości to ważny krok i musi zostać dokładnie przemyślany.

Małopolscy policjanci czuwają nad bezpieczeństwem podczas Mistrzostw Europy UEFA EURO U21

Za nami drugi mecz grupy C turnieju finałowego Mistrzostw Europy U21 w piłce nożnej. W środę ( 21.06.) w Krakowie, na stadionie piłkarskim  przy ul. Kałuży miało miejsce spotkanie reprezentacji

Krakowscy policjanci dbają o bezpieczeństwo pieszych

28 lutego i 1 marca br. policjanci Komisariatu Policji I w Krakowie  wspólnie z funkcjonariuszami krakowskiej Straży Miejskiej prowadzili akcję pod kryptonimem „Rogatka”. Była ona prowadzona w rejonie Starego Miasta,

Wybieramy meble dla swoich dzieci – poradnik zakupowy

Każde dziecko marzy o swoim miejscu do zabawy i nauki, w którym będzie mogło spełniać swoje marzenia. Urządzanie pokoju dziecięcego nie zawsze jest łatwe. Ważne jest, aby przy wyborze mebli

Utrudnienia na autostradzie A4 w miejscowości Staniątki – w kierunku Krakowa

W związku z naprawą lewego pasa jezdni północnej autostrady A4 – wysokość miejscowości Staniątki na odcinku 400 metrów (od km 436+300 do km 436+700) w poniedziałek 7 sierpnia 2017r. od godz. 05:00

Fałszywy ksiądz – próbował wyłudzić pieniądze

Policjanci z I Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali 60-letniego mężczyznę, który podszywając się pod osobę duchowną próbował pod jednym z kościołów w centrum Krakowa zebrać pieniądze. Oszust został ujęty przez

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź