Wieża czy system stereo? Jaki sprzęt kupić do domu?

Wieża czy system stereo? Jaki sprzęt kupić do domu?

Kto nie chciałby mieć w domu dobrego sprzętu audio? Jeśli nie jesteśmy wytrawnymi audiofilami, to dokonanie właściwego wyboru może być trudne. Co kupić? Małą wieżę, czy zestaw stereo z głośnikami i segmentami? Na co zwracać uwagę podczas zakupów? Sprawdź nasz poradnik!

Wieża czy mini-wieża?

Na początku warto rozwiać wszelkie nieścisłości językowe. Zdarza się, że terminy takie jak wieża, stereo czy hifi są używane zamiennie. Wieżę można skompaktować i wszystkie jej elementy będą zintegrowane w jedną całość (poza głośnikami). Inną opcją jest mini wieża, a nawet mikrofalówka. Dalej, jednostka główna posiada zazwyczaj tuner i odtwarzacz CD/DVD. Czasami w zestawie jest też odtwarzacz kaset (ten nośnik powoli wraca do łask, więcej szczegółów później).

Te mini-wieże oferują wiele korzyści. Są małe i kompaktowe, mają przyzwoitą jakość dźwięku, mogą być używane w sypialniach, kuchniach czy pokojach gościnnych. Wychodząc naprzeciw potrzebom konsumentów, wielu producentów oferuje rozwiązania technologiczne i konstrukcje, które przewyższają się wzajemnie.

Wieże komponentowe, czyli tradycyjne zestawy, przeznaczone są dla najbardziej wymagających klientów. Zestawy te są popularne wśród audiofilów i osób, które są skłonne wydać więcej na dobry zestaw muzyczny. Zaletą tradycyjnych wież jest możliwość wyboru poszczególnych segmentów (wzmacniacz/odbiornik, odtwarzacz/odtwarzacz CD/DVD, gramofon, przedwzmacniacz itp.) Głośniki. Często pochodzą one od różnych producentów.

Zalety wieży kompaktowej

Kompaktowa wieża jest zaprojektowana tak, aby była zabawna i przyjemna dla oka. Sprzęt ten był bardzo popularny w latach 90-tych. Z biegiem lat uległ udoskonaleniu, stracił niektóre elementy (np. odtwarzacz kasetowy), a obecnie oferuje produkt bardzo wysokiej jakości. Japońscy producenci, tacy jak Yamaha czy Denon, od lat oferują kompaktowe wieże, z których profesjonaliści dźwięku byliby dumni. Seria Pianocraft nadal jest świetnym przykładem designu i dźwięku w małych, kompaktowych opakowaniach.

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę – wybieram kolumny głośnikowe

A co z systemem stereo?

Nie pożałujesz inwestycji w system stereo, jeśli nie chcesz mieć kompaktowego urządzenia. Możesz również dokupić dodatkowe komponenty, które pozwolą Ci cieszyć się wyjątkowym dźwiękiem, precyzją wykonania i nową atmosferą w Twoim domu, nawet jeśli dysponujesz niewielkim budżetem. Pamiętaj, aby wybrać odpowiednie segmenty i głośniki. Plastik i tanie części są niedopuszczalne. Każdy szczegół jest ważny i każda jakość dźwięku jest istotna.

Jakie elementy powinien zawierać system stereo?

Wzmacniacz jest sercem każdego systemu stereo. Wzmacnia on dźwięk z innych źródeł. Inne ważne elementy to tuner (chyba że jest zintegrowany z amplitunerem), odtwarzacze CD/DVD i gramofon. W starszych zestawach dostępny jest również odtwarzacz kasetowy. Pamiętacie Państwo czasy, kiedy popularne były kasety magnetofonowe, takie jak JVC, Maxwell, czy Sony. Kasety te można było kupić w Pewexie lub Baltonie. Obecnie wielu producentów, w tym TEAC, może podążać za trendem winylowym i również powrócić do odtwarzaczy kasetowych.

W jaki sprzęt muzyczny warto zainwestować do swojego domu?

Twoje gusta muzyczne i sytuacja finansowa będą odgrywały główną rolę w podejmowaniu decyzji. Mini wieża to kompaktowe urządzenie, które możesz wykorzystać w swojej sypialni. Musi być jednak wyprodukowana przez sprawdzonego producenta. Do wyboru jest wiele opcji: wieża Yamaha, wieża Philips lub wieża Sony. Jeśli jesteś audiofilem, powinieneś poczekać z zakupem. Poszukaj modelu, który Ci się podoba, a następnie umów się z właścicielem sklepu na odsłuch. Wtedy będziesz mógł zdecydować, gdzie kupić wymarzony zestaw stereo.

Jaki jest koszt zestawu stereo?

Najtańsze są mini wieże zaczynające się od PS200. Nie kupuj tanich plastikowych urządzeń w supermarketach. Sprzęt należy kupować tylko w renomowanym sklepie zajmującym się sprzedażą sprzętu audio-video i elektroniki. Kompaktowy zestaw stereo można kupić już za 500-1000 złotych. Stereofony dobrej jakości można kupić już od 2000 zł.

Previous Jak walczyć z ubezpieczycielem gdy mamy zaniżone odszkodowanie
Next World of Warcraft Classic: Kompletny przewodnik po Questline Tirion Fordring "W snach"

Może to Ci się spodoba

Inauguracja „Bezpiecznych Wakacji 2017” z sądeckimi policjantami

Bezpieczne Wakacje 2017 uważamy za otwarte! Takim okrzykiem w minioną sobotę (24 czerwca), zainaugurowano rozpoczynające się wakacje. Festyn na płycie rynku odbył się z udziałem sądeckich policjantów, którzy promowali zasady

Małopolscy policjanci zabezpieczyli kolejny mecz piłkarskiej ekstraklasy i zapobiegli bójce kiboli

31 marca br na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana znajdującym się przy ulicy Reymonta 22 w Krakowie odbył się mecz piłkarski pomiędzy drużynami Wisły Kraków oraz Lecha Poznań. Tego rodzaju

Laureaci konkursu ,, Dzień Bezpiecznego Internetu’’ odwiedzili Komisariat Policji IV w Krakowie

W dniu 15 marca 2017 roku Komisariat Policji IV w Krakowie przy ul. Królewskiej 4 odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 93 oraz Szkoły Podstawowej nr 153, którzy jako laureaci konkursu

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Wczoraj przypadała  226. rocznica uchwalenia przez rząd Rzeczpospolitej Obojga Narodów pierwszej w Europie Ustawy Zasadniczej. Konstytucja 3 Maja była aktem prawnym, który w ówczesnej formie miał za zadanie łączyć, często

Prezydent Krakowa: jestem za budową metra, ale jeszcze nie teraz

W niedzielę, 25 kwietnia, mieszkańcy Krakowa wypowiedzą się w referendum, czy chcą organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022. Prezydent miasta liczy na pozytywne odpowiedzi Krakowian, bo jak podkreśla, projekt się spina i jest

Krakowscy policjanci dbają o bezpieczeństwo pieszych

28 lutego i 1 marca br. policjanci Komisariatu Policji I w Krakowie  wspólnie z funkcjonariuszami krakowskiej Straży Miejskiej prowadzili akcję pod kryptonimem „Rogatka”. Była ona prowadzona w rejonie Starego Miasta,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź