Oznaki i objawy uzależnienia od alkoholu

Oznaki i objawy uzależnienia od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu jest powszechnym problemem, który może mieć wpływ na wiele osób, w tym na nas samych. Jednak nadmierne picie jest często przeoczone i można łatwo poradzić sobie z nim w przyszłości. Wszelkie oznaki uzależnienia są często niezauważalne.

Możliwe jest zatrzymanie uzależnienia od alkoholu na każdym etapie choroby. Ważne jest, aby rozpoznać, że Twoje nawyki związane z piciem nie są zdrowe i wprowadzić zmiany, aby uniknąć negatywnych konsekwencji psychologicznych i zdrowotnych. Jakie są objawy uzależnienia od alkoholu? Jak można je rozpoznać?

Podstawowe oznaki alkoholizmu

Sześć objawów jest identyfikowanych przez ekspertów jako wskaźniki alkoholizmu.

  • Silna potrzeba lub przymus picia alkoholu.
  • Zespół abstynencyjny to subiektywne przekonanie pacjenta, że picie alkoholu jest najlepszym sposobem na uniknięcie go lub złagodzenie objawów odstawienia.
  • Niezdolność do kontrolowania picia: Pacjent ma trudności z kontrolowaniem ilości, intensywności i zakończenia spożywania alkoholu w określonym czasie.

Alkoholizm jest ściśle związany z przyjmowaniem kolejnych ilości alkoholu. Takie jest życie alkoholika.

Następuje zauważalny wzrost tolerancji na alkohol. Konieczne jest zwiększanie jego ilości, aby osiągnąć zamierzone efekty odurzenia.

Mimo oczywistych szkód, jakie alkohol wyrządza organizmowi, picie kompulsywne trwa nadal.

Jest oczywiste, że co najmniej trzy z tych sześciu objawów są oznakami uzależnienia. W takich przypadkach ważne jest podjęcie odpowiednich kroków w celu ograniczenia picia i uniknięcia rozwoju uzależnienia. Organizm szybko przystosowuje się do zwiększonego spożycia alkoholu i nie uważa go już za trujący. Dlatego należy zachować jak największą ostrożność. Łatwo jest kontynuować picie, mimo że może to prowadzić do pogorszenia jakości życia, zdrowia i problemów finansowych.

Leczenie uzależnień w prywatnym ośrodku – dowiedz się więcej na http://pszczyna.terapia24h.pl/

Inne niepokojące objawy

Powyższe sześć objawów nie jest jedynymi, które mogą być spowodowane nadmiernym spożyciem alkoholu. Ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na następujące:

  • Same drinki, przed południem, nie wystarczą do prawidłowego funkcjonowania.
  • Picie w sytuacjach stresowych lub wyczerpujących emocjonalnie w celu nabrania odwagi.
  • Kłamstwo, ukrywanie alkoholu i oszukiwanie innych co do ilości spożywanego alkoholu.
  • Mimo wszelkich starań, osoba nie potrafi samodzielnie przestać pić lub ograniczyć swoich nawyków.
  • Ma trudności z przypomnieniem sobie fragmentów z poprzedniego wieczoru lub dnia, znane również jako przerywane filmy

Świadomość zaburzonego wzorca nadużywania alkoholu może prowadzić do samodzielnych prób kontrolowania go. Wyznaczanie okresów abstynencji jest niepokojącym objawem, niezależnie od tego, czy uzależnionemu się to udaje, czy nie.

Jak funkcjonuje osoba uzależniona?

Osoba uzależniona z zaburzonym wzorcem picia to taka, która stara się ograniczyć lub kontrolować ilość spożywanego alkoholu. Osoba uzależniona może być świadoma problemu i postanowić, że przestanie pić na pewien czas lub ograniczy picie o określonych porach dnia. Picie odbywa się w “sekwencjach”, co oznacza, że alkoholik pozostaje w stanie upojenia alkoholowego przez co najmniej dwa dni. Alkoholizm znany jest z wypicia 200 ml spirytusu lub równowartości tej ilości w winie lub piwie. Pacjent ma coraz większe poczucie, że przeżywa przerwy w swoim życiu. Nie pamięta żadnych wydarzeń z okresu, w którym był odurzony. Kontynuuje picie alkoholu, mimo że ma wyraźne problemy fizyczne. Przyjmuje również alkohol, który nie jest przeznaczony do spożycia. To sprawia, że w trakcie leczenia konieczne jest poddanie się detoksykacji alkoholowej.

Rozpoznanie tych objawów może pomóc w zmierzeniu się z problemem. Najlepiej jednak skonsultować się ze specjalistą, aby móc obiektywnie ocenić sytuację i podjąć odpowiednie działania, jeśli problem jest większy.

Previous Likwidacja zmarszczek - jak skutecznie z nimi walczyć?
Next Czy czerwone mięso jest naprawdę niezdrowe? Jak dużo czerwonego mięsa powinniśmy jeść?

Może to Ci się spodoba

Jak strzyc włosy maszynką dla mężczyzn?

Znaczenie dobrego fryzjera było widoczne w następstwie pandemii i późniejszej blokady. Wiele osób próbowało ścinać włosy w domu podczas blokady salonów fryzjerskich. Jednak rezultaty nie zawsze były zadowalające. Przygotowaliśmy przewodnik,

Trwa 74 TOUR DE POLOGNE w Małopolsce

Za nami dwa z pięciu etapów 74 Tour de Pologne – największego wydarzenia kolarskiego w Polsce, którego trasy przebiegają przez Małopolskę. Nad bezpieczeństwem wyścigu czuwa ponad 600 policjantów, do zadań

Policjant w drodze do pracy zatrzymał nietrzeźwego kierowcę

Funkcjonariusz ogniwa patrolowego, pełniący na co dzień służbę w Komisariacie Policji w Dobczycach, w drodze do pracy, uniemożliwił dalszą jazdę nietrzeźwemu kierowcy. 32-latek za kółkiem samochodu stwarzał zagrożenie dla innych

Fałszywy ksiądz – próbował wyłudzić pieniądze

Policjanci z I Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali 60-letniego mężczyznę, który podszywając się pod osobę duchowną próbował pod jednym z kościołów w centrum Krakowa zebrać pieniądze. Oszust został ujęty przez

Kompostownik ogrodowy: jak założyć kompostownik w ogrodzie?

W trakcie prac w ogrodzie powstaje duża ilość odpadów organicznych: trawa, skrawki gałęzi, kora itp. Niektórzy wrzucają to wszystko do pobliskiego wąwozu lub spalają. Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że wszystkie te

Mija rok od Światowych Dni Młodzieży

W lipcu ubiegłego roku w Polsce odbyły się 31. Światowe Dni Młodzieży, w których udział wzięło 2,5 mln pielgrzymów ze 187 krajów. W uroczystościach uczestniczył Papież Franciszek, przedstawiciele Episkopatu Polski

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź