Chiller – co to takiego? Jak działa i jakie ma zastosowania?

Chiller – co to takiego? Jak działa i jakie ma zastosowania?

Zapewnienie odpowiednich warunków termicznych jest konieczne nie tylko przy przechowywaniu określonych produktów i towarów, ale także w wielu procesach technologicznych. Jednym z urządzeń, które warunkują właściwe działanie chłodni i komór chłodniczych, jest chiller. Co kryje się pod tą nazwą? Jak jest zbudowany i jak działa chiller? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Dla wielu osób, nazwa chiller brzmi obco i nasuwa skojarzenia ze złożonym, skomplikowanym urządzeniem. W rzeczywistości, mówimy tu o zwykłym agregacie chłodniczym, którego zasada działania opiera się o wymianę energii – proces, z którym każdy z nas zaznajomił się na lekcjach fizyki już w szkole podstawowej. Dla przypomnienia – ciało/substancja o niższej temperaturze asymiluje część ciepła ciała/substancji o wyższej temperaturze. Jak to działa w praktyce? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Jak działa chiller?

Chiller do prawidłowego działania, potrzebuje czynnika chłodzącego, którym w tym przypadku jest woda lub powietrze. Właściwości urządzenia doprowadzają go do odpowiednio niskiej temperatury, stosownie do potrzeb danego układu chłodzącego. W dalszej kolejności, właściwie schłodzony czynnik trafia do wymiennika ciepła, czyli w tym przypadku – do skraplacza.

To właśnie ten element służy wymianie ciepła między układem a otoczeniem i w rezultacie  realizuje proces, o którym wspomnieliśmy wcześniej – wymiennik pobiera ciepło z powietrza wypełniającego daną przestrzeń i w ten sposób doprowadza do obniżenia temperatury. Następnie, ogrzany w ten sposób czynnik ulega ponownemu schłodzeniu i cały proces powtarza się, wszystko po to, by możliwe było utrzymanie żądanych  warunków termicznych.

Jakie korzyści wynikają ze stosowania chillera?

Rynek urządzeń chłodniczych zna wiele rozwiązań służących obniżeniu temperatury, jednak warto podkreślić, że chillery należą do najpowszechniej stosowanych urządzeń. Wynika to z faktu, że mówimy tu o stosunkowo prostej technologii, która nie generuje wysokich kosztów eksploatacyjnych, a która jest wystarczająco efektywna dla większości chłodni. To prawda, sama inwestycja jest kosztowniejsza od montażu tradycyjnego układu klimatyzacji, jednak ze względu na wysoką sprawność, użytkowanie chillera okazuje się wyraźnie tańsze. Nie można jednak ograniczać zalet tego typu urządzeń wyłącznie do aspektów czysto ekonomicznych.

Wymieniając plusy tej technologii, na pierwszym miejscu należy wymienić względy ekologiczne. W przeciwieństwie do klimatyzacji, chiller nie korzysta z freonu, zatem jest znacznie bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego. Z tego samego względu, jest uznawany także za rozwiązanie bezpieczne (freon jest gazem zawierającym szkodliwe związki). Jeżeli dojdzie do usterki chillera, z układu wydostanie się wyłącznie woda. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że technologia, o której mowa, cechuje się bardzo wysokim stopniem niezawodności.

Zastosowanie chillera w przemyśle

Liczne zalety tego typu urządzeń sprawiły, że znalazły one zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, jako układy przeznaczone do chłodzenia towarów i produktów, maszyn i urządzeń oraz mechanizmów. Chillery są powszechnie wykorzystywane w wielu branżach produkcyjnych wymagających zachowania ściśle określonej temperatury, w tym:

  • farmaceutycznej,
  • chemicznej,
  • spożywczej,
  • produkcji i przetworu tworzyw sztucznych,
  • metalurgicznej.

Dzięki wysokiej sprawności i niezawodności, mogą być też wykorzystywane do chłodzenia wysokotemperaturowych instalacji specjalistycznych, jak lasery i MRI wykorzystywane w placówkach medycznych. Nie można nie wspomnieć, że układy korzystające z chillera mogą mieć charakter scentralizowany. Oznacza to, że jeden agregat o odpowiednio wysokiej wydajności jest w stanie obsłużyć wiele obiektów. Taka technologia umożliwia też łączenie układów scentralizowanych ze zdecentralizowanymi, stosownie do wymogów określanych przez panujące w danym miejscu warunki.

Chiller to niezwykle uniwersalne urządzenie

Każda z wymienionych wyżej cech chillera przemawia na korzyść takiego rozwiązania i zapewnia mu niezwykle mocną pozycję na rynku urządzeń chłodniczych. Kropką nad “i” jest jego wielofunkcyjność. W miejscach takich jak hotele czy galerie handlowe, odpowiednio wydajny chiller może zapewniać dopływ chłodnego powietrza do pokoi lub lokali użytkowych, a jednocześnie – obsługiwać chłodnie i chłodziarki. Bez względu na funkcję, chiller wykazuje ponadprzeciętną efektywność i może działać w szerokim zakresie temperatur. Jeżeli dodamy do tego niezawodność, otrzymamy jedno z najlepszych rozwiązań.

Previous 10 niezbędnych akcesoriów do telefonów komórkowych na każdą podróż
Next Higiena podstawą profilaktycznej opieki zdrowotnej

Może to Ci się spodoba

Uroczyste obchody Święta Policji w Małopolsce

Dzisiaj na Placu przed Oświęcimskim Centrum Kultury odbyły się wojewódzkie obchody Święta Policji z udziałem Zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Heleny Michalak. Uroczystość objął honorowym patronatem Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak. Ważnym punktem

Małopolscy policjanci zatrzymali 3 oszustów wyłudzających pieniądze od starszych osób metodą na „wypadek krewnego”

Małopolscy policjanci zatrzymali 3 oszustów wyłudzających pieniądze od starszych osób metodą na „wypadek krewnego”. To tzw. „kurierzy” – grozi im 8 lat pozbawienia wolności. Dwóch z nich zostało zatrzymanych z

Proces leczenia narkomani – poszczególne etapy

Jak wiadomo leczenie uzależnienia od narkotyków nie jest proste i zwykle trwa bardzo długi czas. W związku z rodzajem uzależnienia, możemy samo leczenie od narkomanii podzielić na różne etapy i

Kilka faktów na temat włosów – znasz je?

Nasze włosy to najważniejsza cecha naszego wyglądu i dla wielu osób jest to temat, który cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Według statystyk, 76% woli kobiety z długimi włosami od tych z

Wieża czy system stereo? Jaki sprzęt kupić do domu?

Kto nie chciałby mieć w domu dobrego sprzętu audio? Jeśli nie jesteśmy wytrawnymi audiofilami, to dokonanie właściwego wyboru może być trudne. Co kupić? Małą wieżę, czy zestaw stereo z głośnikami

Nowe mieszkanie – na co zwrócić uwagę przez zakupem nieruchomości?

Zakup własnego nowego mieszkania jest często wymieniany wśród najważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w życiu. Również dla osób inwestujących swój kapitał w nieruchomości to ważny krok i musi zostać dokładnie przemyślany.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź