Chiller – co to takiego? Jak działa i jakie ma zastosowania?

Chiller – co to takiego? Jak działa i jakie ma zastosowania?

Zapewnienie odpowiednich warunków termicznych jest konieczne nie tylko przy przechowywaniu określonych produktów i towarów, ale także w wielu procesach technologicznych. Jednym z urządzeń, które warunkują właściwe działanie chłodni i komór chłodniczych, jest chiller. Co kryje się pod tą nazwą? Jak jest zbudowany i jak działa chiller? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Dla wielu osób, nazwa chiller brzmi obco i nasuwa skojarzenia ze złożonym, skomplikowanym urządzeniem. W rzeczywistości, mówimy tu o zwykłym agregacie chłodniczym, którego zasada działania opiera się o wymianę energii – proces, z którym każdy z nas zaznajomił się na lekcjach fizyki już w szkole podstawowej. Dla przypomnienia – ciało/substancja o niższej temperaturze asymiluje część ciepła ciała/substancji o wyższej temperaturze. Jak to działa w praktyce? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Jak działa chiller?

Chiller do prawidłowego działania, potrzebuje czynnika chłodzącego, którym w tym przypadku jest woda lub powietrze. Właściwości urządzenia doprowadzają go do odpowiednio niskiej temperatury, stosownie do potrzeb danego układu chłodzącego. W dalszej kolejności, właściwie schłodzony czynnik trafia do wymiennika ciepła, czyli w tym przypadku – do skraplacza.

To właśnie ten element służy wymianie ciepła między układem a otoczeniem i w rezultacie  realizuje proces, o którym wspomnieliśmy wcześniej – wymiennik pobiera ciepło z powietrza wypełniającego daną przestrzeń i w ten sposób doprowadza do obniżenia temperatury. Następnie, ogrzany w ten sposób czynnik ulega ponownemu schłodzeniu i cały proces powtarza się, wszystko po to, by możliwe było utrzymanie żądanych  warunków termicznych.

Jakie korzyści wynikają ze stosowania chillera?

Rynek urządzeń chłodniczych zna wiele rozwiązań służących obniżeniu temperatury, jednak warto podkreślić, że chillery należą do najpowszechniej stosowanych urządzeń. Wynika to z faktu, że mówimy tu o stosunkowo prostej technologii, która nie generuje wysokich kosztów eksploatacyjnych, a która jest wystarczająco efektywna dla większości chłodni. To prawda, sama inwestycja jest kosztowniejsza od montażu tradycyjnego układu klimatyzacji, jednak ze względu na wysoką sprawność, użytkowanie chillera okazuje się wyraźnie tańsze. Nie można jednak ograniczać zalet tego typu urządzeń wyłącznie do aspektów czysto ekonomicznych.

Wymieniając plusy tej technologii, na pierwszym miejscu należy wymienić względy ekologiczne. W przeciwieństwie do klimatyzacji, chiller nie korzysta z freonu, zatem jest znacznie bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego. Z tego samego względu, jest uznawany także za rozwiązanie bezpieczne (freon jest gazem zawierającym szkodliwe związki). Jeżeli dojdzie do usterki chillera, z układu wydostanie się wyłącznie woda. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że technologia, o której mowa, cechuje się bardzo wysokim stopniem niezawodności.

Zastosowanie chillera w przemyśle

Liczne zalety tego typu urządzeń sprawiły, że znalazły one zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, jako układy przeznaczone do chłodzenia towarów i produktów, maszyn i urządzeń oraz mechanizmów. Chillery są powszechnie wykorzystywane w wielu branżach produkcyjnych wymagających zachowania ściśle określonej temperatury, w tym:

  • farmaceutycznej,
  • chemicznej,
  • spożywczej,
  • produkcji i przetworu tworzyw sztucznych,
  • metalurgicznej.

Dzięki wysokiej sprawności i niezawodności, mogą być też wykorzystywane do chłodzenia wysokotemperaturowych instalacji specjalistycznych, jak lasery i MRI wykorzystywane w placówkach medycznych. Nie można nie wspomnieć, że układy korzystające z chillera mogą mieć charakter scentralizowany. Oznacza to, że jeden agregat o odpowiednio wysokiej wydajności jest w stanie obsłużyć wiele obiektów. Taka technologia umożliwia też łączenie układów scentralizowanych ze zdecentralizowanymi, stosownie do wymogów określanych przez panujące w danym miejscu warunki.

Chiller to niezwykle uniwersalne urządzenie

Każda z wymienionych wyżej cech chillera przemawia na korzyść takiego rozwiązania i zapewnia mu niezwykle mocną pozycję na rynku urządzeń chłodniczych. Kropką nad “i” jest jego wielofunkcyjność. W miejscach takich jak hotele czy galerie handlowe, odpowiednio wydajny chiller może zapewniać dopływ chłodnego powietrza do pokoi lub lokali użytkowych, a jednocześnie – obsługiwać chłodnie i chłodziarki. Bez względu na funkcję, chiller wykazuje ponadprzeciętną efektywność i może działać w szerokim zakresie temperatur. Jeżeli dodamy do tego niezawodność, otrzymamy jedno z najlepszych rozwiązań.

Previous 10 niezbędnych akcesoriów do telefonów komórkowych na każdą podróż
Next Higiena podstawą profilaktycznej opieki zdrowotnej

Może to Ci się spodoba

Olkusz. Handel nielegalną odzieżą

Ponad 900 sztuk odzieży z podrobionymi znakami towarowymi znanych firm ujawnili i  zabezpieczyli pod koniec stycznia 2017r. Policjanci z Referatu do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu

Odprawa służbowa Zastępców Komendantów Wojewódzkich (Stołecznego) Policji ds. kryminalnych

W dniach 6 – 7 lutego 2017 r. w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Dafne” w Zakopanem odbyła się odprawa służbowa zastępców komendantów wojewódzkich (Stołecznego) Policji ds. kryminalnych, poświęcona podsumowaniu realizacji zadań przez

Sprawca brutalnego rozboju został zatrzymany przez krakowskich policjantów

Policjanci z VI Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali sprawcę rozboju do jakiego doszło pod koniec listopada ubiegłego roku. Wówczas na wracającego po pracy do domu kierowcę MPK napadł mężczyzna. Usłyszał

“Bezpieczny Senior” – spotkanie zorganizowane przez Komisariat Policji I w Krakowie

W dniu 24 maja br. w Klubie Seniora przy Kościele Mariackim w Krakowie odbyło się spotkanie skierowane do osób starszych w ramach programu “Bezpieczny Senior”. Dzielnicowi Komisariatu Policji I, omówili

Msza święta w intencji małopolskiej Policji w Katedrze Królewskiej na Wawelu

Tegoroczne obchody Święta Policji w Małopolsce rozpoczęła uroczysta msza święta w Katedrze Wawelskiej, która odbyła się  w niedzielę, 16 lipca 2017 r. o godz.10.00. Mszę celebrował  Krajowy Duszpasterz Policji, Biskup

World of Warcraft Classic: Kompletny przewodnik po Questline Tirion Fordring “W snach”

Questline “In Dreams” jest punktem kulminacyjnym WoW classic jest jednym z jego bardziej pamiętnych. Oto jak możesz ją najlepiej ukończyć. W World of Warcraft Classic znajdują się setki niesamowitych questów.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź