Jak tanio ogrzewać dom jednorodzinny lub lokal mieszkalny?

Jak tanio ogrzewać dom jednorodzinny lub lokal mieszkalny?

Sezon grzewczy trwa w najlepsze. Ogrzewanie może stanowić nawet do 70% rocznych kosztów utrzymania domu. Jest wiele czynników, które wpływają na koszty ogrzewania. Pierwszym z nich jest standard izolacji termicznej systemu grzewczego. Po drugie rodzaj paliwa i sprawność systemu grzewczego. Ponieważ na większość naszych wydatków będzie miało wpływ zastosowane rozwiązanie grzewcze, ważne jest, aby dokonać właściwego wyboru przy wyborze źródła ogrzewania.

Jaki jest najbardziej efektywny sposób ogrzewania domu?

Statystyki GUS pokazują, że prawie 43% gospodarstw domowych w Polsce do ogrzewania domu używa paliw stałych, głównie węgla i drewna. Tylko 10% gospodarstw domowych ogrzewa swoje domy gazem ziemnym. Pozostała część gospodarstw domowych ogrzewa swoje domy paliwami płynnymi, takimi jak gaz, olej opałowy i inne źródła ciepła. Jeszcze rzadziej stosowane są rozwiązania ekologiczne – tylko jedno gospodarstwo domowe korzysta z kolektorów słonecznych, a jedno z pomp ciepła.

Jaki surowiec jest najlepszy do ogrzewania domu jednorodzinnego?

Paliwa stałe, takie jak węgiel, drewno i biomasa, od wielu lat należą do najtańszych. Ceny różnią się w zależności od kaloryczności paliwa, ale także od rodzaju węgla i drewna.

Węgiel kamienny

Węgiel jest popularnym paliwem ze względu na swoją niską cenę. Ale na tym nie kończą się jego zalety. Wpływ ogrzewania węglowego na środowisko naturalne jest znaczący. Węgiel jest również najszerzej wykorzystywanym nieodnawialnym źródłem energii. Te dwa czynniki są ważne do rozważenia. Wkrótce będziesz musiał dużo płacić za ogrzewanie domu węglem.

Węgiel kamienny jest najbardziej powszechnym paliwem do ogrzewania domu. Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów kotłów węglowych. Ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami producenta. Ogrzewanie domu węglem będzie Cię kosztować więcej w zależności od tego, jak wydajny jest system grzewczy i jakiego paliwa używasz. Nowoczesne automatyczne kotły węglowe mogą osiągać sprawność spalania na poziomie 80-90%. To sprawia, że ogrzewanie tym paliwem jest stosunkowo tanie.

Drewno

Drewno jest odnawialnym źródłem energii. Drewno może być wykorzystywane do ogrzewania innych pomieszczeń, np. w kominku. Ponieważ jest jednym z najbardziej kalorycznych gatunków drewna na rynku, do spalania zalecane jest drewno bukowe. Spala się ono równomiernie, wytwarza dużo węgla drzewnego i długo się żarzy.

Zobacz również: Jak wybrać piec opalany drewnem

Gaz ziemny

Jeśli Twój dom znajduje się na obszarze, gdzie dostępny jest gaz ziemny, powinieneś rozważyć tę opcję. Jest to zarówno wygodne, jak i niedrogie rozwiązanie. Nowoczesne kotły gazowe mają też inne zalety: są czystsze niż kotły na węgiel czy drewno, nie wymagają magazynowania paliwa i zajmują mniej miejsca. Ogrzewanie domu kosztuje około 6 000 zł rocznie. Instalacja gazowego systemu centralnego ogrzewania to koszt rzędu 10-12 tys. zł.

Kocioł wysokiej jakości

Rodzaj paliwa wykorzystywanego do ogrzewania domu nie jest jedynym czynnikiem decydującym o jego ekonomiczności i cenie. Należy pamiętać, że niedopuszczalne są zanieczyszczenia powodowane przez spalanie węgla niskiej jakości w kotłach wykonanych ze starej konstrukcji. Nowe kotły, które zostaną wprowadzone na rynek po 2014 roku, muszą spełniać normę PN-EN303-5:2012. Dotyczy ona kotłów grzewczych na paliwa stałe, zasilanych zarówno ręcznym, jak i automatycznym podawaniem paliwa, o mocy nominalnej 500kW lub większej. Norma rozróżnia trzy kategorie jakości kotłów: klasa 3, 4 i 5. Dla domów jednorodzinnych najlepszym rozwiązaniem będzie kocioł klasy 5. Są one bezpieczne dla środowiska i emitują bardzo mało trujących gazów i pyłów. Dotyczy to np. kotłów na pellet.

Ogrzewanie to serce każdego domu. Powinniśmy o tym myśleć już na etapie planowania budowy. Odpowiedni dobór paliwa będzie miał znaczący wpływ na koszty ogrzewania domu. Pomoże również chronić środowisko naturalne.

Previous Wybieramy meble dla swoich dzieci - poradnik zakupowy
Next Czym są kosmetyki mineralne?

Może to Ci się spodoba

Policjanci szkolą żołnierzy 16 Batalionu Powietrznodesantowego w Krakowie

W okresie od kwietnia do października 2017 roku na wniosek Dowódcy 16 Batalionu Powietrznodesantowego za zgodą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie wyznaczeni instruktorzy Oddziału Prewencji Policji w Krakowie realizują blok

10 niezbędnych akcesoriów do telefonów komórkowych na każdą podróż

Twój telefon to coś więcej niż tylko narzędzie do kontaktowania się z innymi podczas podróży. Może być również używany jako GPS, aparat do robienia zdjęć, odtwarzacz do odtwarzania muzyki lub

Święto Policji w KPP w Krakowie

Dzisiaj w Komendzie Powiatowej Policji w Krakowie, odbyła się uroczystość upamiętniająca 98 rocznicę powstania polskiej Policji. W obchodach udział wzięli: insp. Krzysztof Król, Komendant Powiatowy Policji w Krakowie, mł. insp.

Małopolscy policjanci zabezpieczyli kolejny mecz piłkarskiej ekstraklasy i zapobiegli bójce kiboli

31 marca br na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana znajdującym się przy ulicy Reymonta 22 w Krakowie odbył się mecz piłkarski pomiędzy drużynami Wisły Kraków oraz Lecha Poznań. Tego rodzaju

Laureaci konkursu ,, Dzień Bezpiecznego Internetu’’ odwiedzili Komisariat Policji IV w Krakowie

W dniu 15 marca 2017 roku Komisariat Policji IV w Krakowie przy ul. Królewskiej 4 odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 93 oraz Szkoły Podstawowej nr 153, którzy jako laureaci konkursu

Policjant w drodze do pracy zatrzymał nietrzeźwego kierowcę

Funkcjonariusz ogniwa patrolowego, pełniący na co dzień służbę w Komisariacie Policji w Dobczycach, w drodze do pracy, uniemożliwił dalszą jazdę nietrzeźwemu kierowcy. 32-latek za kółkiem samochodu stwarzał zagrożenie dla innych

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź